symbol serca w modzie – nie tylko na walentynki

ciuchosza_heart_symbol_32

Serce – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie, także w modzie. Szczególnie przed Dniem Świętego Walentego, następuje prawdziwa inwazja serc, serduch i serduszek, które pojawiają się dosłownie wszędzie. Ten znak graficzny wyraża metaforyczne znaczenie pozytywnych emocji, silnych uczuć, pasji, życia, a w szczególności – miłości, ale to wszyscy zapewne wiedzą. Mało kto jednak wie, jak stary jest ten symbol i że jego początki sięgają starożytności. Najstarszy znany rysunek serca znajduje się na glinianej wazie, która pochodzi z pierwszej połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e., tak więc znak serca ma ponad 4,5 tysiąca lat.

Ornamenty w serca zdobiły ściany minojskich pałaców w epoce brązu. Pojawiały się też na antycznych greckich wazach. Znak graficzny serca był taki sam, jakim go znamy współcześnie, z tą jednak zasadniczą różnicą, że miał inne niż obecnie znaczenie. Nie oznaczał serca jako części ciała ludzkiego, tylko liście winogron lub bluszczu.

Winorośl była atrybutem greckiego boga wina – Dionizosa, kojarzonego z uwielbieniem życia, sensualnością, żywiołowością, erotyką. Z czasem kształt liści również zaczęto kojarzyć z emocjami, także tymi romantycznymi. Podobne znaczenie symboliczne miał bluszcz. W greckiej mitologii Dionizos przedstawiany był zwykle z wieńcem bluszczu na głowie. Wieńce takie wręczano w Grecji nowożeńcom jako symbol wierności. W czasie obrzędów dionizyjskich dodawano bluszcz do wina jako afrodyzjak dla wzmocnienia sił witalnych. Bluszcz, jako roślina zielona nawet zimą, był sadzony w miejscach pochówków. Symbolizował wieczną miłość, której nie pokona nawet śmierć.

Równolegle do symboliki liści rozwijała się symbolika serca ludzkiego w znaczeniu uczuć. Powstanie takiego metaforycznego znaczenia serca jest całkiem zrozumiałe – to przecież pod wpływem silnych emocji zaczyna ono silniej bić. Serce zatem w sposób naturalny powiązano z uczuciami, choć dzisiaj dobrze wiemy, że za emocje odpowiada mózg. Połączenie wystylizowanego kształtu liścia z pojęciem serca jako części ciała wydaje się na pierwszy rzut oka dość abstrakcyjne, ale tak na prawdę powstało naturalnie, na drodze skojarzeń, bo oba pojęcia oznaczały emocje, sensualność, miłość. Tak więc zielony liść zmienił się znaczeniowo w czerwone serce. Pierwszy obraz serca cielesnego jako symbolu miłości  pochodzi już z 1250 roku n.e.

Pod koniec XV wieku narysowano grafikę serca na talii kart do gry. Od tego czasu czerwone serce stało się powszechnie rozpoznawalne jako symbol miłości, a prawdziwa eksplozja popularności tego motywu nastąpiła w XIX wieku wraz z umieszczaniem go na kartkach miłosnych, wysyłanych w Dzień Świętego Walentego. Moda na serce trwa do dziś. Popkultura pełnymi garściami czerpie z tego motywu, wykorzystując go na każdym kroku, przez co jego użycie wiąże się z ryzykiem kiczu. Jednak umiejętne balansowanie znaczeniami tego starego symbolu może być świadomą prowokacją, pastiszem i estetycznym manifestem. Może też być bezpośrednim nawiązaniem do głęboko zakorzenionej w historii, pięknej tradycji.

Serce w kulturze

ciuchosza_heart_symbol_01

Kształt serca na greckich wazach, bizantyńskich mozaikach, średniowiecznych manuskryptach, klasycystycznych grafikach i barokowych obrazach…

ciuchosza_heart_symbol_02

ciuchosza_heart_symbol_04

serce na tzw. „walentynkach”, poniżej kartka z początku XX wieku

ciuchosza_heart_symbol_05

serce w sztuce, tutaj na obrazie Paula Klee

ciuchosza_heart_symbol_34

motyw serca podejmują również współcześni artyści, m.in. Banksy

ciuchosza_heart_symbol_6

Serce w modzie

ciuchosza_heart_symbol_23

serca na wybiegach, w aplikacjach, wzorach i grafikach

ciuchosza_heart_symbol_08

Moschino, Burberry, Anna Sui,

ciuchosza_heart_symbol_09+

ciuchosza_heart_symbol_26

Balenciaga

ciuchosza_heart_symbol_10

Victor & Rolf

threadsence_22

Saint Laurent

ciuchosza_heart_symbol_13

Marc Jacobs, Miu Miu, Luella,

ciuchosza_heart_symbol_24

Vivienne Westwood… i wielu wielu innych…

ciuchosza_heart_symbol_25

serce w akcesoriach, np. w kultowych już okularach w kształcie serc, jak u Moschino

ciuchosza_heart_symbol_11

w butach, biżuterii czy flakonach perfum

ciuchosza_heart_symbol_18

no i oczywiście w torebkach (m. in. Marni, Chanel, Burberry, Urban Outfitters)

ciuchosza_heart_symbol_14+

tych ekskluzywnych

ciuchosza_heart_symbol_15+

i w eko torbach, choć też designerskich (np. u Moschino, Paula Smitha i Vivienne Westwood)

ciuchosza_heart_symbol_17

serce w stylizacjach podczas pokazów – w makijażu i fryzurach

ciuchosza_heart_symbol_12

serce w grafikach i wzorach: małe, duże, pojedyncze, lub w dużej ilości

ciuchosza_heart_symbol_19

ciuchosza_heart_symbol_20

serce w wystawach butików

ciuchosza_heart_symbol_28

i kampaniach reklamowych

ciuchosza_heart_symbol_22

ciuchosza_heart_symbol_16

a także edytorialach magazynów mody

ciuchosza_heart_symbol_27

ciuchosza_heart_symbol_21

ciuchosza_heart_symbol_29

po prostu wszędzie ♥

keep_calm

Motyw serca w naszej vintage’owej rekreacji

Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heart_%28symbol%29

http://www.heartsymbol.com/english/index.html

Tekst i opracowanie jest własnością intelektualną www.ciuchosza.com. Wszelkie odniesienia i cytaty możliwe są tylko po uprzednim podaniu źródła, autora i linku do niniejszego artykułu.

comments powered by Disqus